Dovolená

Nejhorší dovolená mého života

3. října 2018 v 17:19 | #Sh

Tunis - Club Rosa Rivage - termín : 21.9.-2.10.2018 .... dovolená s palcem dolů

Nikdy bych nevěřila při své přizpůsobivosti, že takto nějakou dovolenou někdy ohodnotím, ale nemohu jinak. Byť to byla rodinná dovolená, na kterou jsem se moc těšila, protože měli jet obě vnoučata s rodiči. Kvůli nim jsem byla schopná mhouřit oči do úrovně slepoty, jinými slovy, oni byli jediným světlým bodem celé dovolené.
Začnu po pořádku….

Víza
Víza se v Tunisu oproti Egyptu neplatí, takže nemusíte nikde na letišti čekat, stačí si vyzvednout kufry a dle pokynu delegáta nasednout do autobusu.

Pokoje
Do hotelu jsme se dostali kolem 23.30h 21.9. v pátek. Hned nás onáramkovali a přidělili pokoje (po dvou s přistýlkou), za 2 dolary vedle sebe. První pokoj byl v pohodě, druhý byl řádně cítit zatuchlinou (což nevyprchalo za celý pobyt) a špatně fungovala klimatizace. Navíc na pokoji nebyla žádná lahev vody, jak jsem byla zvyklá z Egypta. Tu nám posléze vydali na na vyžádání a na poslední chvíli na baru v recepci, kde už zavírali.

Jídelna a mouchy
Už v ten moment jsem byla lehce demotivovaná, ale to nebylo ještě nic proti mouchám na snídani druhý den. Byly všude a nebylo před nimi úniku, snad jen do jídelny, kterou ale často personál zavíral a zabarikádoval stolem (čím větší bylo chladno, tím byla jídelna častěji otevřená, zároveň bylo i míň much). Tím pádem veškerý požitek s celkem dobrého jídla vzal za své. Představa, že v jeden moment moucha seděla na čemsi nevábně vonícím a v zápětí vám sedla na jídlo, zrovna chuť k jídlu nebudila :(. A tak to pokračovalo i u oběda s menšími mušími pomlkami, to když se v personálu hnulo svědomí a jídelnu přeci jen otevřeli. Mimochodem, mouchy byly všude, i na pokoji. Čím větší byl vítr, tím jich bylo míň. Se starším vnukem (10) jsme pořádaly soutěž "zabij si svou mouchu" a vyhrál ten, kdo jich zabil víc. Nakonec se nám úspěšně povedlo pozabíjet všechny mouchy (na desítky) v pokoji :).


Komáři
Ze začátku byli snesitelní, ke konci pobytu ale zagresivněli a sedali na vás téměř i za pohybu. Jejich bodnutí znamenalo mnohdy poměrně velké boláky. Takové množství komárů jsem nikdy na žádné dovolené nezažila L

Počasí
Počasí lehce připomínalo aprílové klima u nás. Od 22.9. do úterka 2.10. rána. Celkem čtyřikrát vydatně pršelo s vichrem takovým, že jste byli okamžitě promočení na kost. Čili za 10 dní pobytu 4 dny déšť. A to vytrvale pět až šest hodin v kuse. Další dny sice zasvitlo sluníčko, ale zároveň fučel vítr a bylo polojasno, sem tam víc oblačno s dost vydatným větrem. Na koupání nic moc, v moři už vůbec ne, jednak kvůli větru, jednak kvůli špinavé a zanešené pláži.

Pláž a moře
Co se týče pláže, tak ta byla sice hned za plotem, ale úzká jak nudle a stále více či méně zanešená odpadky, jelikož po dešti a větru moře celkem úspěšně vyblinkalo vše, co do něj místní obyvatelé nebo turisti, příp. příroda, naházeli, ať už omylem nebo úmyslně. A pak trvalo celý den, než se šnečí rychlostí personál pláž "uklidil". Tedy alespoň tak, že se dalo s přimhouřením obou očí na pláži ležet. Spíš to vycházelo na použití pláže až zase další den, a tak to bylo stále dokola. I když byla ale pláž "uklizená", tak jste si museli dát pozor, kam šlapete, protože párkrát se stalo, že jsme našli na pláži rozbité dno skleněné láhve L, injekční stříkačky a občas jsme přišlápli jakousi bodlavou rostlinu, resp. její torzo a velká pozor bylo nutno dávat na zbytky kaktusů. Moře tu mělo k čistotě rozhodně daleko, dílem od písku a pak tu kousek za pláží ústila jakási maličká říčka nevábné barvy vypadající jako malá stoka ústící do moře. Po pár dnech vytvořil zřejmě personál jakýsi val, takže voda ze stoky tam přestala téct. Zajímalo by mě, jestli to nebylo náhodou proto, že si pár lidí tuto "atrakci" fotilo (já to bohužel nestihla).


Bazén a tobogány:
Jediná možná koupací zábava nejen pro rodiny s dětmi, byly tři skluzavky + miniskluzavky pro menší děti v menším brouzdališti. Obávám se, že bez nich by tu bylo o 50 % klientely méně. Vzhledem k tomu, že jsme jeli se dvěma dětmi (3,5 a 10), jsme už při výběru tobogány zohledňovali. Nefungovaly sice celý den nepřetržitě, ale i tak to na vodní hrátky stačilo, zejména pokud se zvedl vítr, zatáhla se obloha a bylo znatelně chladněji.

Wifi
K máni byla pouze na recepci a bohužel byl vždy zázrak, když fungovala, oč víc lidí sedlo k internetu o to větší zázrak to byl. Pro mě bylo celkem nemožné se spojit s domovem, jelikož i sms (nejen mně) tu fungovaly bohužel jednosměrně - tam ano, zpátky ne.

Měna
Oproti Egyptu tu dávají přednost spíše místní měně (dináry). Rozhodně je ale nutno si vzít sebou Eura nebo Dolary, jelikož ty pak vyměníte za dináry. České koruny tu neberou, resp. dle slov delegáta, jen v nouzi nejvyšší. A důležité info: dináry musíte utratit všechny, nesmějí se totiž vyvážet, takže je nutno měnit s rozvahou.

Nápoje a jídlo
V popisu cestovky bylo jako jedna z variant All Inclusive " alko i nealko nápoje" místní výroby. Cestovka tam ovšem zapomněla poznačit, že dle místního "zvyku" to znamená ředění nápojů, ať už džusů nebo alkoholu s vodou, tipuji tak 1:1. (jediné, co ředění uniklo, bylo pivo a víno). Čili, kdo si dal vodku, musel se spokojit s tekutinou, která vodku chuťově připomínala jen vzdáleně. Tudíž popíjení takového nevábného nápoje Vás zanechalo v podstatě střízlivé při jakémkoliv množství, bohužel to neznamenalo, že Vám bude dvakrát dobře. Džusy, tedy valná většina z nich, byly, nejen z mého pohledu, naprosto nepoživatelné, jelikož nejenže byly ředěné, ale ještě navíc měly příšerně umělou pachuť. Pitný režim zachraňovala pouze voda na příděl bez bublinek nebo s bublinkami, případně v automatu u baru na pláži, nebo v jídelně.
Jídlo bylo celkem dobré. Některé variace se sice opakovaly, jiné ale zase byly obměněné a dle mého si každý mohl vybrat to, co mu chutná. Výborné byly zákusky, ovoce tak tři druhy, sem tam i zmrzlina.
Jídlo jste si mohli vzít i sebou, případně odnést k lehátku, nikdo to tady neřešil.

Překvapení
Ve čtvrtek 27.9. jsem byla (poprvé, za dobu pobytu) mile překvapená, jelikož jsem ráno nahlásila na recepci závadu klimatizace a obratem mi ji přišli opravit (opravář dostal bakšiš J)

Animátoři
Animátoři se opravdu snažili. Stejný program pro děti v podobě dětské diskotéky se opakoval každý den. Sice jejich předváděcí taneční kreace menší děti z počátku sotva stíhaly, ale po pár dnech už byl znát pokrok.

Voda
"Jaké si to uděláš….." fungovalo všude v Egyptě (byla jsem 12x), a to jsme s přítelem často také neměli žádný velký luxus, byť jsme pobývali v čtyřhvězdičkovém hotelu (uvolněný kohoutek, ucpaný odpad, občas chybějící skleničky, talíře, příbory, sem tam zamračený personál, s otazníkem fungující bar….nic z toho mi nikdy dovolenou nezkazilo a vždycky jsem si to užívala. Tady byl mix všeho a ještě mnohem víc (snad jen kromě ucpaného odpadu), často chybějící ubrousky, pidikelímky, o které jste se občas museli doprošovat, o klasických lžičkách jste si mohli nechat zdát. Další kapitolou byly lahve s vodou. Jedna láhev 1,5 l na den na pokoj s třemi nebo dvěma osobami je zatraceně málo, zejména při kvalitě místních nealko nápojů. Teprve když jsem je uprosila, že jsem nemocná (chytla jsem tu po pár dnech zřejmě zánět průdušek s vysokými teplotami) a potřebuji víc pít, jsem dostala láhve dvě.
Hned na začátku nás delegát varoval před pitím vody z kohoutku.

Teplá voda
Teplá voda mívala výpadky. Být zdravá, tak to vůbec neřeším, ale když jsem se chtěla propocená po teplotě osprchovat, tak to byl pro mě nemalý šok. Večer v sobotu jsme to ohlásili a teplá voda začala v noci téct. V den odjezdu se s námi hotel rozloučil opět studenou vodou.

Bakšiš
Zájem o kvalitnější all inklusive, jednoznačně znamená bakšiš. Je to obvyklý projev "všimného". Oproti Egyptu, tu uklízí ženy a jak jsem slyšela od jiných českých turistů, tak se zdráhají vzít dolar položený na posteli, je lepší jim to dát do ruky. Ale těžko říct, možná jiní turisté měli jinou zkušenost.

Volné chvíle:
Pokud jste byli dosyta vykoupaní a vyslunění, mohli jste si zahrát šipky pod vedením animátorů nebo pettang či stolní tenis na značně zdevastovaném stole se značně zdevastovanými prkny bez potahu. Stejně zdevastovaně a žalostně vypadalo hřiště na fotbal a tenis, o lukostřelbě nemluvě. Mimochodem, všechna hřiště zela prázdnotou.
Případně, pokud jste měli v kapse drobné dináry, mohli jste zkusit místní herní automaty určené spíše dětem, ale věřím, že by potěšily i nejednoho dospěláka.

Výlety
Místní specialista na výlety Alibaba (umí celkem dobře česky) každý den obcházel pláže a lehátka u bazénu, případně zašel i na recepci a nabízel různé výlety. Já z důvodu nemoci musela zrušit projížďku na velbloudech, ale rodinka si ji pochvalovala, stejně jako výlet pirátskou lodí. Dále jste se mohli nechat zlákat na čtyřkolky a další atrakce. Ali vždy ochotně vyšel vstříc a v případě nouze, nebyl problém, výlety vyměnit.

Personál
Personál bylo těžké hodnotit jako celek, protože tak milí a usměvaví jako v Egyptě nebyli, ale jeden by se na ně asi nemohl zlobit, když tu často museli obsluhovat mnohdy pěkně neurvalé Rusy, kteří si nabírali megaporce na talíř a na ostatní turisty se vůbec neohlíželi, neřkuli, že mnohdy ani nedokázali poděkovat.

Národnostní obsazenost klientely
Spousta Rusů, pár Poláků, Němců, Maďarů a pak hodně Čechů.

Kdy personál víc kmital
Lepší servis se projevil, když do hotelu dorazil manažer. Rázem personál zvýšil pracovní úsilí, což se projevilo např. čistšími bazény a rovněž sem tam někdo obcházel stoly a zeptal se, co chcete přinést k pití. Tak šlo celkem lehce poznat, kdy hotel poctil návštěvou manažer a kdy ne.

Úmrtí
V pátek 28.9. tu zemřela nějaká Češka. Prostě vyšla ven a zkolabovala.
Hned dorazila místní policie a začala úmrtí vyšetřovat. Smutná událost, neumím si představit, co to znamenalo pro rodinu. Prostě si odjedete na dovolenou a zpátky se už nevrátíte.

Závěr:
Rozhodně tuto destinaci a vůbec Tunis pro rodiny s dětmi ani pro páry nedoporučuji. To si raději něco málo připlaťte a leťte do Egypta. Na 97% budete spokojeni jak s nádherným a čistým mořem plného barevné fauny, s čistými a prostornými plážemi (zejména oblast Marsa Alam) s počasím, jídlem, tak se službami a ubytováním. Co se týče turistů ruské národnosti, tak ti tam téměř nejsou. Občas se tam sice mihnou místní dovolenkující se domorodci, ale čím dál od větších center (Hurgada, Sharm), tím jich je méně.
My jsme tam měli původně také namířeno (Marsa Alam - Onati Beach Resort - termín 19.9. - 29.9.) Dokonce jsme měli tuto dovolenou i zaplacenou. Bohužel nám týden před odletem cestovka (Student Agency, domovská Blue Sky Travel) suše oznámila mailem, že Egyptská aerolinka Air Cairo, se kterou jsme měli letět, zrušila všechny středeční lety a tudíž nám ruší celou dovolenou s tím, že si můžeme vybrat jiný hotel nebo nám vrátí peníze. Jiný hotel ovšem vybrat nešlo, všechny vhodné destinace už byly obsazené a tak jsem zažádala o vrácení peněz. To ale nějakou dobu trvá a teď co s naplánovanou dovolenou? Tak honem vybrat jinou alternativu. Jediné, co padlo v úvahu, byl Tunis. Neumím si představit, jak by něco takového řešily rodiny, které mají našetřeno pouze na jednu dovolenou a další finance na rodinnou dovolenou v záloze nejsou. Já měla štěstí, že jsem měla těsně na doraz ještě na druhou dovolenou s nadějí, že mi co nejdříve vrátí finance za tu první. Bohužel při nárazovém zafinancování dvojnásobné dovolené pro pět členů (pro dva členy zájezdu dárek k narozeninám :)), už nezbývalo moc peněz na zpropitné. To bych se možná dočkala, tak jako občané ruské národnosti, neředěných alkonápojů a přednostního zacházení.
Byl to můj první a poslední Tunis. Za mě jednoznačně palec dolů u všech prstů na všech končetinách, vyjma třech: palec nahoru za animátory, jídlo a specialistu na výlety Aliho.

PS:
Z pochopitelných důvodů napříště vynechám nejen Tunis, ale i cestovku Student Agency, Blue Sky Travel a egyptskou aerolinku Air Cairo, u které se žádného odškodnění nedovoláte (není na ně tady v Evropě žádná páka). A když zrušili všechny středeční lety (bez uvedení důvodu), může se klidně stát, že napříště zruší zrovna ten Váš (Po-Ut, Čt-Ne)…..

PSs:
Ráno v den odletu jsem se ještě podívala na nástěnku EXIM TOURS, zda tam nebudou hlášeny nějaké změny a změna tam byla, ale jiná, než jsem čekala a dost mě pobavila: dole pod sloupcem, kde psala CK běžnou frázi "… a doufáme, že se Vám dovolená s CK líbila…atd, atd… bylo ručně propiskou dopsáno: " To není ani vtipný ! Katastrofa ! " a věřte mi: Já to nepsala :)
Celá fotogalerie zde

Club Calimera Akassia Swiss Resort Egypt / El Quseir : 26.11. - 3.12.2016

7. prosince 2016 v 0:25 | #Sh
sobotu jsem se vrátila z nádherné dovolené...

Nejhezčí dovolená v Egyptě (byli jsme už po osmé) - poslední záchvěv léta v předvánočním čase v jednom z nejlepších egyptských hotelů. Moře teplé, skvělá zábava, úžasný aquapark, večeře na pozvání, pozorný personál... prostě to nemělo chybu :))) Posuďte sami:)

Crowne Plaza (Marsa Alam) - recenze a všeobecné postřehy pro dovolenou v Egyptě

2. července 2013 v 23:15 | #Sh

Crowne Plaza Sahara Oasis Port Ghalib Resort : 22.6.-30.6.2013

Pět hvězd dává jednoznačně tomuto resortu příslib hojnosti ve všech směrech. A opravdu tomu tak je, tedy až na pár detajlů. Nicméně, kdo volí častěji dovolenou v Egyptě, ví, že detajly v této zemi moc něřeší.

Egypt - Marsa Alam: Three Corners Sea Beach Resort (Triton)

27. srpna 2012 v 23:59 | #Sh
Egypt-Marsa Alam: Three Corners Sea Beach Resort (Triton) : 20-27.5.2012

Rok po roce se rádi vracíme do Egypta ve snaze prozkoumat pokaždé jinou destinaci, čímž se dostáváme ze Sinaje na Africké pobřeží. Tentokrát padla volba na Marsu Alam a jelikož máme dobrou zkušenost z Taby s belgickou společností Three Corners ( http://www.threecorners.com/ ), vybrali jsme si v Marse Triton (Sea Beach Resort).

Egypt - Dahab, hotel Sea Sun : 22.-29.3.2010

2. dubna 2010 v 0:00 | #Sh
Dlouho očekávaná dovolená v Dahabu. Předcházel jí 2x Sharm (Mexicana, Dive In) a následně Taba (Wekala Three El Corners)A konečně Dahab a s ním tak trochu smíšené pocity....

Dahab není turisticky frekventované místo, to uvítají zejména ti, kteří si chtějí od civilizace odpočinout (můj případ). Na plážích si rozhodně nebudete připadat jako sardinky, což bývá dost častý problém v Sharmu a Hurghadě. Dahab je oblíbené místo pro ty, kteří chtějí trávit svou dovolenou aktivně a objevovat kouzla podmořského světa. A věru, že je co objevovat. V Dahabu je korálový útes právě díky menší turistické frekvenci ještě relativně málo poškozený a už první nakouknutí pod hladinu Vás vtáhne do téměř pohádkového světa barev a různorodosti živočichů i prostředí.
Hotel Sea Sun je umístěn asi 5km od vesnice Dahab a 94km od Sharmského letiště, odkud jsme do hotelu jeli busem. Poměrně upravená silnice celkem značně kontrastovala s okolím, které tvořila pustina a skály. A nepřeberné množství odpadků a nezřídka i mršin zvířat (velbloudi, kozy... )

Egypt - Taba -Three Corners El Wekala (12.-19.10.2009)

28. října 2009 v 20:18 | #Sh
Video- pod hladinou Rudého moře

Egypt - Sharm El Sheikh - videa (16.3.-23.3.2009)

14. dubna 2009 v 20:35 | #Sh
Krásy Sharmu

Egypt - Sharm El Sheikh : dovolená snů I.(3/2009)

9. dubna 2009 v 14:51 | #Sh
16.3.-23.3.2009
Sharm El Sheikh : moře, slunce, šnorchl, dobrá nálada, příjemní lidé.... jedním slovem - dovolená snů.
Snad každý z nás si přeje prožít pohádkovou dovolenou, na kterou bude dlouho vzpomínat a ze které si odnese ty nejkrásnější zážitky. Prostě dovolenou, plnou pohody, krásného počasí a nevšedních zážitků.
A pokud máte k sobě ještě navíc parťáka, který má smysl pro humor, nezkazí žádnou legraci, je akčního typu, tak jako Vy, tak potom taková dovolená prostě nemůže mít chybu.
 
 

Reklama