Vánoce

Vánoční přání

23. prosince 2016 v 21:31 | #Sh

PF 2015 - více zdraví, štíhlosti a pocitu štěstí

31. prosince 2014 v 13:40 | #Sh
Je to součástí v podstatě každé fráze PF do nového roku a blahopřání vůbec.
Neustále to přejeme, ale málokdy se podle toho chováme my sami a vlastně i ti, kterým to přejeme.

Vánoční motto

22. prosince 2014 v 14:26 | #Sh


Mikulda

6. prosince 2014 v 19:44 | #Sh
Mikuláši, jsi fajn chlápek,
užijem si spoustu hrátek,
budu Tvoje hodná víla
neb bych s Tebou ráda byla.

Vánoční skřítek

4. prosince 2011 v 12:33 | #Sh

Vánoce 2009

17. prosince 2009 v 22:59 | #Sh
Video pro letošní vánoce, jak jinak, než s Jankem Ledeckým

Tři králové aneb Slavnost Zjevení Páně 6.1.

6. ledna 2009 v 16:05 | #Sh
Svátek Zjevení Páně, lidově zvaný "Tří Králů", je svým obsahem téměř totožný s vánočním svátkem Narození Páně. Svátek "Tří králů" klade ale důraz na něco trochu jiného. V obou jde o to, že se Bůh zjevuje jako člověk, dokonce jako narozené dítě.

Vánoční video

25. prosince 2008 v 0:24 | #Sh
Vánoce nejsou svátkem jen těch dvou hříšníků ... Je to svátek nás všech, není to o tom se jednou v roce chovat mile, rozdávat si dárky a úsměvy, vánoce by měly být pro všechny lidi motivací k malému zamyšlení o skutečných hodnotách, které tak nějak ztrácíme ve víru dnešního uspěchaného života.
Našla jsem jednu nostalgickou vánoční píseň od Janka Ledeckého, nedalo mi to a vytvořila jsem k ní malé obrázkové video. Kdo má plné uši koled, možná nepohrdne a zaposlouchá se. Krásný zbytek vánoční noci.... přeje jeden z těch dvou hříšníků

Co jsou pro nás vánoce?

14. prosince 2008 v 12:35 | #Sh
.... slavíme je, máme je rádi, těšíme se na ně.
Každý rok podstupujeme stejné starosti i radosti s nimi spojenými. Někoho ponechávají v klidu, někdo podléhá stresu z nedostatku času... Ponejvíce tento stres zřejmě postihuje nás ženy.
Pro mě vánoce znamenají neodmyslitelné roční kouzlo.... Už jako malá holka jsem pociťovala takové to malé hřejivé vzrušení a úctu k jakémusi imaginárnímu lidskému dobru, lásce...nazvěte to jak chcete, vyjde Vám z toho krásný hřejivý pocit někde uvnitř Vás. Ten pocit se umocňuje vůní jehličí, vánočního cukroví, purpury a také pohledem ven na první vločky sněhu.
Pravda, jak jde čas a světové info nás bombarduje problematikou globálního oteplování, je těch vloček nějak čím dál míň, ale o to jsou pro nás vzácnější....
Mám jedno přání, jedno jediné.... a možná není jen mým přáním : hrozně moc bych si přála, aby tyto vánoce pohladily vločky svým bílým kabátkem. Říká se, že když si něco opravdu moc přejeme, s obrovskou sílou mysli o to usilujeme, že se to vyplní.....

Tak možná, navzdory předpovědím počasí....Výzdoba made in Shelmí drápky

Vánoční koledy

12. prosince 2008 v 12:25 | #Sh

Slyšte, slyšte pastuškové


Narodil se Kristus PánNesem Vám novinyPůjdem spolu do Betléma
Štědrý večer nastalJak jsi krásné neviňátkoPásli ovce valaši
Hej, Vánoce, dlouhý noceVánoční melodie

11. prosince 2008 v 23:16 | #Sh

Happy Christmas (War Is Over)

Celin DionHappy Christmas (War Is Over)

John Lennon

Merry Christmas Everyone
Tichá noc
Zima, zima, zima
Petr Kotvald -

Vánoce hrajou gloriaOriginal Jingle Bells
Christmas songs - White Christmas Lyrics

Shania TwainMariah Carey - All I Want For Christmas Is You (Johnny Depp)

Advent

9. prosince 2008 v 15:39 | #Sh
Advent je obdobím příprav na vánoční svátky. V dřívějších dobách to bylo postní období, ovšem s výjimkou sobot a nedělí, které postní nebyly.

Datum letošních adventních nedělí

Dnes je dlouhý čtyři týdny, letos připadá první adventní neděle na 30.11., pokračuje druhou adventní nedělí 7.12., třetí adventní neděle bude 14.12. a poslední 21.12. Advent je časově pohyblivé období, jelikož poslední čtvrtá adventní neděle musí být vždy před 25. prosincem, což je Hod boží vánoční - nejdůležitější vánoční svátek. Dříve však nebylo adventní období dlouhé jen čtyři týdny, ale celých osm. Advent začínal 11.11. na sv. Martina a končil na Tři krále - tedy 6.1.

Z historie adventu do současnosti

Počátek adventu se datuje někdy v průběhu 4.století ve Španělsku. Postupem času se ustálil zvyk 4 adventních týdnů. Toto období je časem příprav očekávání. V současnosti však změnil svůj původní význam na období horečných příprav na Vánoce v podobě generálních úklidů domácnosti a nákupního šílenství. Rozhodně již není, tedy pro většinu lidí, obdobím klidu a rozjímání. V dnešní podobě je advent dobou, kdy se lidé předhánějí v hezčí výzdobě oken či bytu, ve více druzích cukroví, v množství nakoupených vánočních dárků. Ovšem těšení se na kouzlo Vánoc zůstává, a snad i zůstane, naprosté většině z nás. Někdo se na Vánoce chystá puntičkářským úklidem, jiný si pečlivě vytváří výzdobu, jeden chystá velké množství výtečného a nádherného cukroví výtečné chuti, druhý zase myslí nejvíce na to, čím milým překvapí pod stromečkem své blízké.

Adventní věnec

Do období adventu již zhruba 150 let připadá i výroba adventního věnce zdobeného svíčkami.
Prvním adventním věncem by si málokdo z nás byl ochoten ozdobit svůj domov, do současné podoby měl velmi daleko, původní adventní věnec nebyl ani ze slaměného korpusu, ani z větviček, bylo to dřevěné kolo od vozu. Tento dřevěný kruh byl poprvé zavěšen v Německu roku 1839, který zdobilo 19 malých červených svící a 4 velké bílé. Zapalovaly se jedna po druhé od počátku adventu do Vánoc. V roce 1851 byly poprvé na výzdobu použity větvičky. Jedlové větvičky byly také první, které se ovazovaly kolem korpusu věnce. Ten už byl zdoben jen čtyřmi svícemi, třemi fialovými a jednou růžovou. Ta se zapalovala třetí adventní neděli. Tvar věnce (tedy kruh) je symbolem věčnosti a nekonečné cesty slunce. Obvazoval se zlatými stuhami. Tradiční barva zdobící adventní věnec je červená a zelená.
 
 

Reklama